Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό επί της Dortmund με 3-1

Έσπασε το ρόδι και η κακοδαιμονία για τον Ολυμπιακό μετά την εξαιρετική αλλά άτυχη εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι ερυθρόλευκοι στο Emirates stadium αναδιπλώθηκαν και κατάφεραν να κερδίσουν  την Dortmund με 3-1 και ξανά μπαίνουν στο παιχνίδι της πρόκρισης . Οι πρωταθλητές  πήραν κεφάλι στο σκορ με ένα γκολ του Χολέμας μόλις στο 8’ λεπτό , η Ντόρτμουντ ισοφάρισε όμως το παιχνίδι στο 26’ με σουτ  από τον Λεβαντόφσκι . το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει από τον Αλγερινό (Τζιμπούρ) στο 40’ μετά από εξαιρετική κίνηση στην μεγάλη περιοχή .Ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές  μπήκαν ποιο δυνατά στο παιχνίδι και έδηξαν πως ήθελαν τη νίκη , με αποτέλεσμα να σημειώσουν και τρίτο τέρμα μετά από κεφαλιά του Μοντέστο στο 79’ και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου  στην τεράστια νίκη τους .